Darja Saar: Läänemaa koolinoorte start-up’ide tähelend

Möödunud nädalalõpp kulges minu jaoks Läänemaal tegutsevate ENTRUM koolinoorte start-up’ide nime all. Neljapäeval ja reedel oli ENTRUM korraldustiimil rõõm ja au olla esimene suur matkagrupp, kelle möödunud hooaja vilistlased ja Parima Läänemaa koolinoorte start-up’i tiitliomanikud „Ruuplased“ vastu võtsid. Laupäeval aga sai külastatud start-up´i „Muinasjutu festival“ esimest  festivali „Elas kord…“, mis toimus Haapsalu Piiskopilinnuses.

Ruubamatkad
042Kuigi ilmad suurt matkaelevust ei tekitanud, hakkas kokkulepitud kuupäev kätte jõudma ning oli aeg asuda teele Haapsalu poole. Nii nagu ka ENTRUM-i programmis, üks kõik kui keerulised või riskantsed võivad eesootavavad sündmused esmapilgul tunduda, siis kindel siht ja toetav meeskond on alati juba pool võitu.  Sama oli ka ruubamatkaga! Algselt veidi tuska tekitav vihmane ilm pöördus päikese paisteks, matkakaasalased olid toredad ja matk seikluslik ja põnev. Ettevõtmise tegi põnevamaks veel asjaolu, et matka korraldajad olid ENTRUM-i enda vilistlased. See on alati tore olla Sinu enda ettevõtlikkuse arendusprogrammist välja kasvanud toote või teenuse esimene klient.

039Inimesed ühes matkavarustusega ruupadesse jaotatud ja paigutatud, ootas meid aerude välkudes ees ruubamatk Haapsalu Tagalahes asuvale Mustassaarele.  Saar, kuhu kohalikki alati ei satu, oli järgmised 20 tundi täiesti meie päralt. Üheskoos panime üles telkla, uudistasime veidi ringi, korjasime tulehakatist ning üsna peagi leidsime kõik koha lõkke ümber. Järgnevad tunnid möödusid meeleolukalt ja naeru saatel. Hoolimata sellest, et meid ümbritses vaid meri ja linnulaul, oli teenindus  ja suhtumine kui mõnes peenes restoranis. Tore oli tunda, et Sinust kui kliendist hoolitakse. Seda oli juba tunda nii matkakava uurides, sest matkategevused olid mõnusasti tasakaalus ja läbimõeldud.

aajakiri esilehtÜks korraldajatest, Martin (Martin Nerman toim.) aerutas nii õhtul, kui ka hommikul meie jaoks ekstra saarelt mandrile ja tagasi ning seda ikka selleks, et meil oleks laual soe toit ja kosutav jook. See oli eriti liigutav, sest sinna ja tagasi aerutamine nõudis vähemalt 1 tund aega ja kes teab kui palju füüsilist jõudu. Britta (Britta Sool toim.) sisustas meie õhtu toredate seltskonnamängudega ja osutus väga tugevaks mitteformaalseks liidriks.

Meie matka kõrgpunktiks oli aga matka teisel päeval tagasi mandrile jõudmine ning ruupadele nimede andmise ametlik tseremoonia. See ruup, millega mina ja minu kaaslased aerutasid sai endale nimeks „Marri“. On tore olla ühe ajaloolise paadi ristiemaks.

 

Muinasjutufestival „Elas kord …“
10360552_798440173520094_4121986195393805335_nMandril pole aga minu tutvumine Läänemaalt pärit ENTRUM koolinoorte start-up’idega veel lõppenud. Järgmisel päeval ehk laupäeval tulin Haapsalusse tagasi. Seekord oli põhjuseks start-up „Muinasjutu festival“ ning selle liikmed Berta Valdma ja Karel Nappus. Ausalt öeldes olen reeglina skeptiline igat sorti festivalide suhtes. Noortele tihti meeldib arendada sellelaadseid ideid ENTRUM loomemajanduse valdkonnas. Seetõttu tundus ka seekord, et see idee jääb vaid paberi peale. Seda enam oli meeldivaks üllatuseks see, kui suurejoonelise ja ainulaadse asja on suutelised läbi viima 16-aastased noored. Haapsalu Piiskopilinnus oli täis peresid ja lapsi. Publiku ja esinejate seas oli kuulda eesti, vene ja inglise keelt. Kogu festivali kontseptsioon oli hästi läbimõeldud. Alustades ärimudelist ja lõpetades festivali korraldusse puutuvate detailidega. Näiteks oli festivalile sissepääs tasuta, kohapeal olid väga mitmekesiseid töötoad ja tegevused, millest iga üks leidis endale meelepärase. Festivali sai läbida lauamängu stiilis kaardi alusel, millele olid märgitud kõik festivali alal toimuvad töötoad ja tegevused. Mulle avaldasid muljet tulega žongleerimise töötuba ja võimalus lasta alla linnuse tornist, mis on oma 38 meetrit kõrge.

1887_004Kõik festivali tulud otsustasid ettevõtlikud noored suunata kohalikule neuroloogiahaiglale vajaliku tehnika ostmiseks. Festivali korraldamise käigus said noored tunda, mida päriselt üks suur ja vastutusrikas projekt tähendab. Brita ja Karel võivad rääkida, milliseid tagasilööke nad pidid tõrjuma, et festival ikka korraldatud saaks. Arvatavasti mõni teine teismeline oleks sellest ettevõtmisest ammu loobunud, eelistades seda võimalusele istuda Facebookis või chillida mõnes kaubanduskeskus.  Need noored, kes aga valisid niisama ajaveetmise asemel oma ideede elluviimise, ise seda võib olla veel endale teadvustamata, on tegelikult juba avanud enda jaoks uksed ettevõtlike inimeste ja täiskasvanute maailma, kus ei loe vanus, vaid see, kas sa oled suuteline olema usaldusväärne partner ja hakkaja.

Noored tegijad, kes annavad  tööd täiskasvanutele
Nende kahe start-up’i juures, mis on küll oma profiili poolest päris erinevad, on siiski palju ühiseid jooni. Nimelt nii ruubamatkade korraldajad, kui ka festivali eestvedajad on alaealised, 16-aastased noored, kes vaatamata oma noorusele pakuvad tööd kohalikele elanikele, seal hulgas ka täiskasvanutele. Jah, see võib olla vahest täiskasvanu arusaamade järgi raske ja lapsepõlveiga lühendav, kuid nende noorte silmadesse vaadates võib näha, et nemad ei pöördu enam tagasi. Nemad on juba tundnud iseseisva mõtlemise ja tegutsemise maitset ning nende edaspidine elu läheb samuti eneseteadliku juhtimise teed pidi.

943722_662798947087045_1845763798_nTeine asi, millele ma pole kordagi oma eelnevas jutus viidanud, aga ilma milleta ei oleks seda Läänemaa edukate koolinoorte start-up’ide tähesadu, on lapsevanemad, kohalik omavalitsus, regionaalsearengu keskus, innovatsioonikeskus Innokas ja kindlasti mentor ja juhendaja Angela Leppik, kes andis noortele võimaluse, innustas ja vajadusel ka tuletas meelde, et algatatud peab lõpuni viima ja võetud kohustusi partnerite ees täitma. ENTRUM ei saa toimida ilma igapäevaselt kohapeal tegutsevate inimeste pühendumiseta ja usuta, et noorte varajane kaasamine tööellu, sh enda teostamine ettevõtluse kaudu, on edasiviiv nii kohaliku kogukonna kui ka meie kõige jaoks.

Darja Saar
ENTRUM-i tegevjuht