ENTRUM 2013/2014 hooaja parim mentor: “See on nii unikaalne võimalus ja kogemus! Nüüd seda tagantjärele teades oleksin nõus selle eest ka peale maksma.”

I. KelderENTRUM Põhja-Eesti 2013/2014 hooaja parima mentori tiitli pälvinud Indrek Kelder töötab igapäevaselt SmartCap AS-is investeeringute haldurina, tegeledes alustavate idufirmadega. Olles Facebookis start-up´i teemalises kogukonnas, jõudis temani info ENTRUM-i mentorlusprogrammist. Suurest uudishimust ja soovist kogeda midagi uut haaras Indrek võimalusest, mille eest tänasel päeval oleks ta nõus maksma.

Mis motiveeris teid ENTRUM-is mentoriks hakkama?

Eelkõige uudishimu – soov näha ja kogeda midagi, mida varem polnud näinud, antud juhul siis koolilaste tehtavat ettevõtlust. Mõnes mõttes on ju teema väga sarnane sellega, millega ma igapäevaselt põhitöö käigus kokku puutun. Teisalt tüüpiline iduettevõtte looja on märksa küpsem (25-35), võrreldes kooliõpilastega on neilt esimene kiht heas mõttes naiivsust ja ka osa loovust juba maha kulunud.

Mentorina olite toeks ja julgustajaks noortele, mida aga mentoriks olemine teile pakkus? Mida osalemisest ise õppisite?

Tihti tuleb korrata seda kulunud mantrat “think outside the box” aga ENTRUM-i käigus ei tulnud mul see kordagi pähe – kõik oli nii “outside” kui veel üldse olla sai. See oli meeletult värskendav. Aastaid sama tööd tehes tekib teatud raamistumine kõigil, mõni ajab seda segamini professionaalse kogemusega. Mentoriks olemine on võimalus ka oma raame näha ja kui siis jätkub eneseanalüüsivõimet, saab sellest välja tulles ka oma elukutses areneda.

Kuidas teile tundub, kui ettevõtlikud on Eesti noored? Kas see vastas teie ootustele? Sellega tundub olevat väike probleem. Noortele on kas kooli või vanemate poolt justkui mingi piir kuhugi ette pandud. Teatud piirini on nad uskumatult energilised ja huvitatud, aga siis tuleb koht, kus justkui noor saab aru, et siin lõppeb temale kui noorele inimesele lubatud mängumaa.  Algab “tõsine” elu ja siis nad tunnevad ennast väga ebakindlalt. Näiteks, kui hakata neile rääkima reaalse OÜ asutamisest, lepingute sõlmimisest, partnerlusest “päris” ettevõtetega, siis on nende silmist näha kerget paanikat, nad justkui arvaks, et see on mingi eksklusiivne täiskasvanute maailm – aga nemad on ju lapsed. Tegelikult on  ENTRUM samamoodi tõsine asi – kui äriidee on hea ja tõuseb lendu, siis saab sellega lennata nii kaugele kui tiivad kannavad. Mentori püha kohus on siin ära tunda, kas neis tiibades on tegelikult ka seda kandvust ja see lend on ehk ainult mõtlemise taga kinni.

EV President Indrekule Eesti Parima Mentori 2014 tiitlit üle andmas

EV President Indrekule Eesti Parima Mentori 2014 tiitlit üle andmas

See on nii unikaalne võimalus ja kogemus! Nüüd seda tagantjärele teades oleksin nõus selle eest ka peale maksma. Tegelikult usun, et paljud kallid ärikoolitused ei anna ligilähedaseltki seda kogemust, mida annab ENTRUM – võimalust kaasa mõelda tõeliselt hulludele ideedele, kogeda nende arengut, osaleda niivõrd dünaamilistes meeskondades ja lõpuks, kui õnnestub, siis presidendil kätt suruda.

Kas on midagi, mida uuele ENTRUM-i hooajale vastu minnes tahaksite veel mentori vaatevinklist välja tuua?

Õpilased vaatavad ENTRUM-i korraldajate ja mentori poole kui kooliõpetaja või lapsevanema poole, kes justkui kehtestab mingid reeglid. Kõike, mis nende suust kukub, võetakse puhta kullana. Seepärast soovitaksin mentroritel olla nõuandmisel hästi ettevaatlik – äris on vähe (kui üldse) absoluutseid tõdesid. Olen kuulnud teisi mentoreid andmas samas küsimuses risti vastupidist nõu. Kusjuures mõlemal poolel oli justkui õigus – nende oma kogetud olukorra raamides. Enamasti on aga ikka iga olukord kasvõi mingites detailides uus ning mentor võib paremal juhul öelda, mis tema omas olukorras on teinud või teeks. Alati peaks aga julgustama noori ka oma peas olukorda läbi mõtlema ja vajadusel alternatiivsete vaatenurkade leidmiseks teiste mentorite abi otsima ning siis ise otsust langetama.

Indrek koos NÄTRUM-i tiimiga

Indrek koos NÄTRUM-i tiimiga

Indrek oli mentoriks hooaja parimaks kuulutatud koolinoorte start-up´ile NÄTRUM-ile, mille aktiivne kuue liikmeline meeskond tegeleb ökoloogilise gurmeenätsu tootmisega. Start- up´i NÄTRUM-i kohta saad lähemalt lugeda SIIN